Podejrzewasz, że bliska Ci osoba choruje na depresję? Chcesz jej pomóc, ale nie wiesz jak? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci wesprzeć chorego w procesie zdrowienia. Jak pomóc osobie z depresją, aby przynieść jej realną ulgę?
Jak pomóc osobie z depresją? Podstawowy katalog działań
Depresja jest poważną chorobą, której objawów nie należy lekceważyć. Według szacunków WHO cierpi na nią 280 milionów1 ludzi na całym świecie. Przedłużający się, głęboki smutek uprzykrza codzienność. Sprawia, że każdy dzień stanowi wyzwanie dla chorego, a w skrajnych przypadkach stwarza nawet zagrożenie życia.
Osoba chora na depresję jest przygnębiona, zaniedbuje swoje podstawowe obowiązki, ma problemy ze snem. Brakuje jej energii, a dotychczasowe pasje, spotkania towarzyskie i drobne przyjemności nie sprawiają jej już radości. Depresji często towarzyszą również inne objawy, takie jak zobojętnienie, utrata pewności siebie czy też problemy z koncentracją. Dodatkowo chory może cierpieć na zupełny brak apetytu lub wręcz przeciwnie – nadmiernie się objadać.
Niestety, osoby chore często bagatelizują swoje problemy ze zdrowiem psychicznym i lekceważą symptomy, przez co nie szukają pomocy. Jeżeli podejrzewasz, że Twój bliski cierpi na depresję, nie zwlekaj z działaniem. Miej jednak na uwadze fakt, że chory znajduje się w szczególnym stanie psychicznym. Z tego względu tak ważne jest, aby otoczyć go troską, wyrozumiałością i powagą. Jak pomóc osobie z depresją?
Bądź wsparciem
1. Spróbuj namówić chorego do podjęcia leczenia. Depresję można skutecznie leczyć. Jeżeli podejrzewasz, że bliski boryka się z tą chorobą, szczerze z nim porozmawiaj i spróbuj go namówić na psychoterapię.
Już jedna wizyta u psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry jest w stanie przynieść ulgę i pomóc osobie z depresją. Specjalista nie tylko wysłucha, co ma do powiedzenia chory, ale również oceni jego stan. Wspólnie z pacjentem ustali, jakie kroki podjąć, aby rozpocząć proces zdrowienia. W razie potrzeby zaleci również leczenie farmakologiczne, które łagodzi objawy depresji.
Wizyta u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry to dla wielu osób cierpiących na depresję trudny krok. Choroba ta nadal bywa bowiem postrzegana jako coś wstydliwego. Z tego względu postaraj się przekonać chorego, że rozmowa ze specjalistą to wyraz troski o zdrowie i lepsze życie, a nie powód do wstydu. Możesz również pomóc bliskiej osobie w znalezieniu lekarza i udać się z nim na pierwszą wizytę.
Pamiętaj, wywieranie presji na osobie chorej w celu zmuszenia jej do podjęcia leczenia jest niewskazane. Zamiast bowiem pomóc, wywoła odwrotny skutek – pogorszy jej samopoczucie. Lepiej niż atmosfera przymusu zadziała łagodne przekonywanie. Nie zapominaj jednak, że depresja zaburza obraz rzeczywistości. W efekcie Twój bliski może bagatelizować swój stan. Z tego względu w skrajnym przypadku należy rozważyć umieszczenie chorego w szpitalu psychiatrycznym.
2. Wspieraj osobę chorą w procesie zdrowienia. Regularnie przypominaj osobie chorej, że depresję można wyleczyć. Motywuj ją do kolejnych wizyt u psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry i staraj się odnotowywać nawet drobne oznaki poprawy – chwal za postępy. Pamiętaj, osoby borykające się z depresją mogą czuć się zbędne i niepotrzebne. Z tego względu często przypominaj choremu, jak wiele dla Ciebie znaczy.
Jeżeli bliski zechce Ci się zwierzyć, aktywnie go wysłuchaj. Nie nakłaniaj go jednak do rozmów, jeśli nie będzie tego chciał. Okaż zrozumienie. Utwierdzaj chorego w przekonaniu, że depresja kiedyś minie, a Ty będziesz go wspierać nawet pomimo trudności.
Zachęcaj osobę chorą do działania
1. Nakłaniaj chorego do codziennych aktywności. Początkowo możesz pomagać osobie cierpiącej na depresję w codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy też sprzątanie. Wraz z postępem leczenia nakłaniaj chorego do samodzielnego wykonywania prostych prac domowych. Dzięki temu będzie czuł się potrzebny. Pamiętaj jednak, że nie należy robić tego na siłę. Chory może po prostu nie być w stanie wrócić do dotychczasowych obowiązków.
Jeżeli stan bliskiej osoby jest wyjątkowo ciężki, motywowanie do wykonywania codziennych czynności należy ograniczyć aż do momentu, gdy przepisane przez specjalistę leki zaczną działać. Zazwyczaj zajmuje to około kilku tygodni. W tym czasie zaleca się tzw. dyskretną obecność. Polega ona na słuchaniu chorego, gdy ten chce opowiadać o swoich lękach, problemach i frustracjach, a także nadzorowaniu terapii prowadzonej przez specjalistę, np. poprzez subtelne sprawdzanie, czy bliska osoba zażywa leki.
2. Spędzaj czas z osobą chorą. Nie odtrącaj chorego i proponuj wspólne aktywności. Staraj się zrozumieć, że bliski, który zmaga się z depresją, może w danym momencie nie mieć ochoty na spędzanie czasu razem. Nie bierz jednak tego do siebie i nie poddawaj się, gdy po raz kolejny usłyszysz odmowę. Co pewien czas proponuj osobie chorej różne czynności, np. wspólny spacer. Nie przesadzaj jednak z ilością propozycji, tak aby bliski nie czuł się przytłoczony.
Bądź wyrozumiały (wyrozumiała)
1. Postaraj się zaakceptować emocje osoby chorej. Depresja to nie tylko głęboki smutek i przygnębienie. Choroba może również powodować rozdrażnienie i prowadzić do wybuchów złości. Chory nie zawsze mówi i działa w zgodzie z tym, co naprawdę myśli. Dlatego nie bierz wszystkiego do siebie.
Gdy emocje opadną, postaraj się ze spokojem wyznaczyć swoje granice i powiedzieć, co możesz zaakceptować, a czego nie. Osoba chora na depresję nie zawsze jest w stanie uporać się z tym, co czuje. Dlatego pomóż jej znaleźć alternatywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami.
2. Uzbrój się w cierpliwość. Leczenie depresji to długotrwały proces, który może trwać latami. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Twoja obecność, uwaga i troska z całą pewnością będą wsparciem, na którym osoba chora będzie mogła się oprzeć w najtrudniejszych momentach.
Co jeszcze możesz zrobić? Jak pomóc osobie z depresją?
W leczeniu depresji ważne jest ograniczenie stresu. Nie oznacza to jednak, że należy izolować chorego od problemów dnia codziennego. Mógłby bowiem czuć się odtrącony. Co zatem zrobić? Warto zaznajomić bliską osobę z technikami radzenia sobie ze stresem. Dzięki nim łatwiej jej będzie zarządzać emocjami w trudnych sytuacjach. Stosowane regularnie zwiększą również ogólną odporność organizmu na stres.
W jakich jeszcze obszarach funkcjonowania możesz pomóc osobie z depresją?
1. Sen. Zaburzenia snu występujące pod postacią bezsenności lub nadmiernej senności w ciągu dnia są nie tylko objawem depresji, ale również jej przyczyną. Dlatego tak ważne jest, aby w procesie zdrowienia zadbać o higienę snu. W tym celu możesz wspólnie z chorym zgłębić jej zasady i wdrożyć je w codzienną rutynę.
2. Dieta. Dobrze zbilansowana dieta może wspomagać psychoterapię i leczenie depresji. Osoba chora powinna spożywać posiłki bogate m.in. w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy i witaminę B12), a także składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk i selen. Wzmacniają one układ nerwowy, poprawiają nastrój i redukują stres.
Zaproponuj osobie cierpiącej na depresję zmianę nawyków żywieniowych. Pomóż jej w ułożeniu menu lub znalezieniu dietetyka, który skomponuje odpowiedni jadłospis. W na co dzień spożywanych przez osobę z depresją posiłkach nie może zabraknąć m.in. warzyw, owoców czy też pełnoziarnistych produktów zbożowych.
3. Aktywność fizyczna. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna łagodzi objawy depresji i podnosi poziom endorfin – hormonów szczęścia. Dodatkowo redukuje stres i napięcia mięśniowe. Z tych względów stanowi ważny element procesu leczenia.
Żeby pomóc bliskiej osobie uporać się depresją, możesz jej zaproponować wspólne uprawianie aktywności fizycznej. Joga, taniec, bieganie, jazda na rowerze – to tylko wybrane formy ruchu, które mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Wybierając sport, upewnij się, że będzie on sprawiać przyjemność choremu.
Pamiętaj, wszystkie zmiany w przyzwyczajeniach bliskich osób zmagających się z depresją muszą odbywać się za ich zgodą. Chorym nie należy nic narzucać ani działać wbrew ich woli – nawet w dobrej wierze. W procesie zdrowienia zdarzają się lepsze i gorsze dni. Z tego względu warto być po prostu dostępnym i gotowym do pomocy.
Poszukujesz specjalisty dla osoby chorej na depresję? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jakie wsparcie możemy zaoferować Tobie i bliskiej Ci osobie.
Źródło: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
Prowadzimy działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Udostępniamy wyłącznie rzetelne informacje dotyczące objawów, diagnostyki oraz sposobu leczenia chorób. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat higieny zdrowia psychicznego oraz sposobów radzenia sobie z problemami natury emocjonalnej. Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a tym samym nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.