Problemy psychiczne u dzieci – z jakimi zaburzeniami najczęściej borykają się najmłodsi? Po czym można je rozpoznać?

Chociaż dzieciństwo powinno być czasem beztroski i zabawy, nie zawsze tak jest. Już od najmłodszych lat dzieci są narażone na występowanie problemów natury psychicznej. Jakie zaburzenia psychiczne najczęściej dotykają najmłodszych pacjentów? Jakie objawy świadczą o tym, że dziecku potrzebna jest pomoc?

Jakie grupy zaburzeń psychicznych są najczęściej diagnozowane u dzieci i młodzieży?

 Dzieci – podobnie jak dorośli – mogą doświadczać różnych problemów i zaburzeń psychicznych. Czasem mają one charakter przejściowy, innym razem towarzyszą najmłodszym przez cały okres dzieciństwa, a nawet utrzymują się w dorosłym życiu. Niezależnie od czasu trwania wczesna diagnoza zaburzeń depresyjnych, emocjonalnych czy też rozwojowych pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, które przyniesie dziecku ulgę.

U małych dzieci najczęściej diagnozuje się takie problemy, zaburzenia i choroby psychiczne jak:

  • zaburzenia lękowe,
  • depresja,
  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD),
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw).

U dzieci, których dotknęła przemoc fizyczna, zaniedbanie lub śmierć bliskiej osoby, może rozwinąć się zespół stresu pourazowego (PTSD). Z kolei u starszych dzieci (w okresie dojrzewania) częściej niż u młodszych pojawiają się takie zaburzenia psychiczne jak: depresja, zaburzenia odżywiania, uzależnienia (zażywanie narkotyków, uzależnienie od internetu/gier) oraz choroba afektywna dwubiegunowa.

Po czym poznać, że dziecko ma problemy psychiczne? Objawy zaburzeń psychicznych u dzieci

 Problemy psychiczne u dzieci mogą mieć typowe objawy dla danego zaburzenia. Na przykład u dziecka borykającego się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD) dostrzega się trudności w rozwoju komunikacji, relacjach społecznych i zachowaniu. Dodatkowo dzieci doświadczające problemów psychicznych często:

  • osiągają słabe wyniki w szkole,
  • ciągle odczuwają nudę,
  • skarżą się na bóle głowy i brzucha,
  • mają problemy ze snem – śpią za mało lub za dużo, lunatykują, miewają koszmary senne,
  • mają problemy z apetytem – mało jedzą lub opychają się jedzeniem,
  • wykazują zachowania charakterystyczne dla młodszego wieku, takie jak ataki złości, moczenie nocne, nadmierne przywiązanie,
  • wykazują zachowania opozycyjne lub agresywne,
  • wykazują mniejszą troskę o własne bezpieczeństwo i podejmują zachowania ryzykowne.

Pierwszym alarmującym objawem, który powinien wzbudzić czujność rodzica lub opiekuna, jest nagła, trwała zmiana w zachowaniu dziecka. Jeśli dziecko nieoczekiwanie zaczyna wycofywać się z interakcji społecznych, jest smutne, często się złości, odczuwa stany lękowe lub traci zainteresowanie zabawą i ulubionymi zajęciami, może to świadczyć o tym, że podupada na zdrowiu psychicznym. W takiej sytuacji warto baczniej się mu przyjrzeć.

Zdarza się, że dzieci wykazują tylko chwilowe zaburzenia emocjonalne i rozwojowe. Jeśli jednak zmiany utrzymują się przez dłuższy czas (kilka tygodni), mają tendencję do nawracania lub charakteryzują się dużym nasileniem, warto skonsultować się ze specjalistą – pediatrą albo lekarzem psychiatrą dziecięcym.

Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny z Tobą i Twoim dzieckiem. Zapyta m.in. o to, jakie zmiany w funkcjonowaniu dziecka budzą Twój niepokój, kiedy i jak często się pojawiają. W trakcie wizyty może również przeprowadzić testy psychologiczne, a także zlecić dodatkowe badania lekarskie. Częstym zaleceniem jest również obserwacja behawioralna dziecka przez rodzica lub opiekuna i zapisywanie niepokojących objawów.

Zarówno małe dzieci, jak i starsze mogą borykać się z różnymi problemami natury psychicznej i cierpieć na zaburzenia snu, uwagi, odżywiania czy też rozwoju. Jeżeli zachowanie Twojego dziecka się zmieniło i budzi niepokój, nie zwlekaj, lecz od razu udaj się do specjalisty. Przeprowadzi on pogłębiony wywiad medyczny i podpowie Ci, jakie kroki podjąć, aby pokonać problemy behawioralne i emocjonalne, zatrzymać postęp schorzenia lub ograniczyć jego objawy.

Prowadzimy działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Udostępniamy wyłącznie rzetelne informacje dotyczące objawów, diagnostyki oraz sposobu leczenia chorób. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat higieny zdrowia psychicznego oraz sposobów radzenia sobie z problemami natury emocjonalnej. Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a tym samym nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.